Czy szczepić się przeciw Covid-19 w ciąży? Nie zawsze. Oto najnowsze zalecenia.

Szczepienie przeciw Covid-19 w ciąży TAK czy NIE?

Zastanawiasz się, czy szczepić się na Covid-19 w ciąży? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Jakie jest ryzyko?

Niestety informacje o ciężkim stanie pacjentek ciężarnych nie były w tym roku rzadkością. Dane naukowe wyraźnie wskazują, że kobiety ciężarne są w grupie zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby Covid-19. Również powikłania występują częściej zarówno u ciężarnych jak i ich dzieci.

Szczepienie kobiet w ciąży wciąż budzi jednak dużo emocji. Wszystko dlatego, że kobiety ciężarne nie brały udziału w badaniach klinicznych szczepionek przed ich rejestracją. Dostępne dane medyczne o bezpieczeństwie stosowania szczepionek mRNA (Pfizer, Moderna) w ciąży nie są pełne, ale są obiecujące. Nie ma dotychczas żadnych dowodów na to, by miały negatywny wpływ na ciężarną ani na rozwijające się dziecko. Wiele z moich koleżanek lekarek zaszczepiło się będąc w ciąży i również nie wystąpiły u nich żadne powikłania. Moja jak i inne historie uczą też, że bycie ozdrowieńcem nie chroni przed zachorowaniem, szczególnie na inne, być może jeszcze groźniejsze mutacje wirusa.

Kwalifikacja do szczepienia przeciwko Covid-19 w ciąży

  • kwalifikacji do szczepienia ciężarnej dokonuje ZAWSZE lekarz (nie pielęgniarka czy ratownik).
  • ZAWSZE powinnaś dostać informację o ryzyku podania szczepionki ze zgonem włącznie. Zgon dotyczy przede wszystkim sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
  • ZAWSZE oszacuj ryzyko Twojego kontaktu z wirusem. Jeśli masz np. małe dzieci, to prawdopodobnie nie unikniesz kontaktu z nimi, gdy będą chore, a wtedy na myślenie o szczepieniu będzie za późno. WAŻNE! Na przełomie sierpnia i września spodziewana jest kolejna fala zachorowań.
  • ZAWSZE należy uwzględnić dodatkowe czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu, takie jak otyłość czy inne choroby współistniejące.
  • Jeśli nie jest to uzasadnione względami medycznymi zaleca się szczepienie po zakończeniu organogenezy, czyli po 11 tygodniu ciąży.
  • Na ten moment preferowanymi szczepionkami są szczepionki mRNA (Pfizer, Moderna) ze względu na większą ilość dostępnych danych o bezpieczeństwie ich stosowania u kobiet ciężarnych.
  • Pamiętaj też, że żadne szczepienie nie daje 100% ochrony przed zachorowaniem. Nadal stosuj wszelkie środki zapobiegawcze.

Podsumowanie

Twój lekarz ginekolog powinien na bieżąco śledzić nowe doniesienia medyczne oraz znać i stosować aktualne zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące szczepień. Koniecznie zapytaj o szczepienie swojego lekarza na najbliższej wizycie. Warto wziąć od lekarza zaświadczenie o braku przeciwskazań do szczepienia, ale nie jest ono absolutnie wymagane.

W razie dalszych wątpliwości skonsultuj się z innym lekarzem.

Aktualne na dzień 1.07.21 zalecenia PTGiP znajdziesz tutaj.

WAŻNE! Na przełomie sierpnia i września 2021 spodziewana jest kolejna fala zachorowań na Covid-19!

Zbadano, że przeciwciała przechodzą przez łożysko i są wykrywane we krwi dziecka.

Przeczytaj też mój wpis o szczepieniu przeciw Covid-19 podczas karmienia piersią.